СИСТЕМАТИЧНИЙ СКРИНІНГ НА ТУБЕРКУЛЬОЗ: РОЛЬ СІМЕЙНОГО ЛІКАРЯ

Дата: 19.02.2024 16:59

СИСТЕМАТИЧНИЙ СКРИНІНГ НА ТУБЕРКУЛЬОЗ: РОЛЬ СІМЕЙНОГО ЛІКАРЯ

16 лютого 2024 року за підтримки USAID та РАТН у Вінниці відбулася робоча зустріч «Роль та місце сімейних лікарів у впровадженні систематичного скринінгу на туберкульоз серед груп ризику на первинному рівні надання медичної допомоги». .В даній зустрічі взяла участь лікарка-координатор по туберкульозу  КНП "Немовицький ЦПМСД " Вікторія КИЧАН, де гідно представила Підприємство Немовицької ТГ та напрацювання усієї команди за попередній рік.

Учасниками заходу також були : директор Департамент цивільного захисту та охорони здоров'я населення РОДА Олег ВІВСЯННИК, заступник начальника управління розвитку медичної допомоги департаменту Тетяна МЕЛЬНИК, фахівці, відповідальні за впровадження систематичного скринінгу на ТБ у визначених ЦПМСД та лабораторій І рівня діагностики ТБ, фахівці проєкту «Підтримка зусиль у протидії ТБ в Україні», регіональні координатори Проєкту у Волинській, Рівненській, Київській та Вінницькій областях.

На заході представили результати впровадження систематичного скринінгу на туберкульоз серед груп підвищеного ризику розвитку захворювання на рівні обраних ЗОЗ первинного рівня надання медичної допомоги та лабораторій пілотних регіонів; обговорення напрацювань, досягнень, проблемних питань та шляхів їхнього подолання у покращенні раннього виявлення ТБ на первинній ланці надання медичної допомоги. Так, зокрема в Немовицькій громаді було обстежено флюорографічну 969 людей, виявлено 5 (п’ятеро) людей з відкритою формою туберкульозу, з них двоє уже проліковано;5 (п’ятеро) дітей з латентною формою, четверо з яких проліковано.

Перешкод у кращому виявленню ТБ серед жителів Немовицької ТГ є достатня кількість: брак інформації про ТБ з доступних джерел для пацієнтів, незручна для пацієнта організація виявлення/діагностика та власне лікування на ТБ(у тому числі транспортно-логістичні питання, проте в 2023 році був залучений флюромобіль за кошти Немовицької ТГ), поза медичні (соціальні) проблеми (брак грошей на транспорт, підтримуючі препарати ,якісне харчування), небажання самих хворих проходити лікування , наявність у хворого алко-чи нарко залежності, психологічний стан (стрес,депресія), стигматизуюче ставлення збоку оточуючих.

Тому пам’ятайте туберкульоз – це не вирок! Туберкульоз лікується!

Якщо у Вас з’явилися такі симптоми, як кашель понад 2 тижнів, пітливість, особливо вночі, задишка при незначному фіз.навантаженні, підвищена температура тіла впродовж останнього часу, підвищена втомлюваність, або мали опосередкований контакт з хворим на ТБ – зверніться до свого сімейного лікаря, аби захистити себе та своїх близьких!