Немовицька громада
Рівненська область, Сарненський район

Відбулося засідання комісії з питань захисту прав дитини

Дата: 11.02.2020 15:39
Кількість переглядів: 719

Традиційно у другий понеділок місяця відбулося чергове засідання комісії з питань захисту прав дитини при виконавчому комітеті Немовицької сільської ради.

Фото без опису

Розглядалося ряд важливих питань, зокрема,  громадяни звертались із заявами про надання дозволу органу опіки та піклування  на вчинення правочину щодо нерухомого майна, правом користування яким мають неповнолітні діти,  за  дозволами  на перебування дітей у закладах інституційного виховання та догляду, під час вихідних та святкових днів   та   питання  про  невиконання батьками своїх обов’язків щодо неповнолітніх дітей.

Служба у справах дітей Немовицької сільської ради звертає увагу на те, що останнім часом почастішали випадки невиконання батьківських обов’язків по відношенню до свої неповнолітніх дітей.  Тому, ПОПЕРЕДЖАЄМО,  що за невиконання або неналежне виконання обов’язків щодо виховання дітей батьки можуть бути притягнені до різних видів юридичної відповідальності: адміністративної, кримінальної, сімейно –правової.

Адміністративна відповідальність наступає внаслідок ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов’язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей, – тягне за собою попередження або накладення штрафу від п’ятдесяти  до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - це передбачено статтею 184  Кодекс України про адміністративні правопорушення. А якщо батьки і далі ухиляються від виконання своїх обов’язків, тоді ті самі дії, вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, тягнуть за собою накладення штрафу від ста  до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Також хочемо  звернути увагу  батьків та всіх жителів громади,  що доведення неповнолітнього до стану сп’яніння його батьками, особами, які їх замінюють, або іншими особами, – тягне за собою накладення штрафу від шести до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Це визначено у статті 180 цього ж кодексу.

А за злісне невиконання батьками, опікунами чи піклувальниками встановлених законом обов’язків по догляду за дитиною або за особою, щодо якої встановлена опіка чи піклування, що спричинило тяжкі наслідки, – карається обмеженням волі на строк від двох до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк. Це вже кримінальна відповідальність і вона передбачена статтею 166 Кримінального кодексу України. Використання батьками або особами, які їх замінюють, малолітньої дитини для заняття жебрацтвом (систематичного випрошування грошей, речей, інших матеріальних цінностей у сторонніх осіб), – карається обмеженням волі на строк  до п’яти років або позбавленням волі від трьох до восьми  строк окреслено у ч.1. ст. 150-1 Кримінального кодексу України.

Злісне ухилення від сплати встановлених рішенням суду коштів на утримання дітей (аліментів), а також злісне ухилення батьків від утримання неповнолітніх або непрацездатних дітей, що перебувають на їх утриманні, – карається  громадськими роботами на строк від вісімдесяти до ста двадцяти годин або арештом строком до трьох місяців  або обмеженням волі на строк до двох років (ч.1. ст. 164 Кримінального кодексу України). Те саме діяння, вчинене особою, раніше судимою за злочин, передбачений цією статтею -карається громадськими роботами на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин або арештом на строк від трьох до шести місяців, або обмеженням волі на строк від двох до трьох років.

А що можна сказати з приводу сімейно – правової відповідальності?

У статті 164 Сімейного кодексу України зазначено, що батьки можуть бути позбавлені батьківських прав, якщо буде встановлено, що вони ухиляються від виконання батьківських обов’язків по вихованню дітей,  не забрали дитину з пологового будинку, жорстоко поводяться з дітьми, є хронічними алкоголіками чи наркоманами, вдаються до експлуатації дитини, примушують до жебракування та бродяжництва. Позбавити батьків батьківських прав можна і за злісне ухилення батьків від виконання обов’язків щодо здобуття їх неповнолітніми дітьми повної загальної середньої освіти. Про це йдеться у ст. 47 Закону України «Про загальну середню освіту»).

 

Чи несуть батьки відповідальність за вчинки своїх дітей? 

 

Так, звичайно. Шкода, завдана малолітньою особою (яка не досягла чотирнадцяти років), відшкодовується її батьками (усиновлювачами) або опікуном чи іншою фізичною особою, яка на правових підставах здійснює виховання малолітньої особи, – якщо вони не доведуть, що шкода не є наслідком несумлінного здійснення або ухилення ними від здійснення виховання та нагляду за малолітньою особою. Цікаво, що батьки зобов’язані відшкодувати шкоду, завдану дитиною, щодо якої вони були позбавлені батьківських прав, протягом трьох років після позбавлення їх батьківських прав, якщо вони не доведуть, що ця шкода не є наслідком невиконання ними своїх батьківських обов’язків. У разі відсутності у неповнолітньої особи (з 14 до 18 років) майна, достатнього для відшкодування завданої нею шкоди, ця шкода відшкодовується в частці, якої не вистачає, або в повному обсязі її батьками (усиновлювачами) або піклувальником, якщо вони не доведуть, що шкоди було завдано не з їхньої вини.

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь