Немовицька громада
Рівненська область, Сарненський район

село Тинне

Перша писемна згадка про село Тинне датована 1463 роком при поділі ординації князів Острозьких. В 1569 році після Люблінської унії край потрапив під панування Польщі на два століття. В письмових історичних джерелах село згадується в 1649 році під час Визвольної війни під проводом Б. Хмельницького, тут діяли повстанські загони. 26 червня 1660 р. козацькі війська розгромили під с.Тинне польські коронні війська. З 1708 року Тинне належало князям Любомирським. Територія села, за свідченням істориків, археологів і топонімістів, була заселена ще у часи пізнього палеоліту ранньослов’янськими племенами, бо західна частина Полісся була своєрідним мостом, по якому пролягли шляхи першого масового розселення праслов’ян.

В 1900 році в Тинному нараховувалось 86 дворів проживало 197 душ. Сучасне українське слово «тин» асоціюється з огорожею, сплетеною з лози ліщини. За розповідями старожилів, ця назва перейшла на село, бо колись тут пролягав шлях на Березне, Сарни і Рівне. Люди з навколишніх сіл їздили і ходили ним. А оскільки окремі оселі були обгороджені тинами, то так його найменували. Існує ще одна версія, що назва села пішла від невеликої річечки Тині, яка обіймала населення з трьох сторін і мала заболочене, тинне, побережжя. Ще одне припущення, під час історико-етнографічної експедиції в 2004 році висловили його учасники, що на перших порах населений пункт був обгороджений загальним тином, який був обкопаний ровом. Саме це було характерне для більшості поселень слов’ян-дулібів.

В селі довгий час проживала родина польських панів Младзановських. Свідченням цього є маєток і парк кругом цього маєтку. Щодо будівництва маєтку, в селі розповідають з покоління в покоління таку легенду: старий Младзеновський мав дві дочки і одного сина. Син закохався в панянку із Кракова, більше жив там. Вона йому поставила таку умову, що вийде за нього заміж, якщо він подарує їй маєток подібний польському урядовому будинку Бельведеру. В старого пана не було стільки коштів, але любов до єдиного сина заставила його позичити гроші і розпочати будівництво. У 1900 році маєток збудували. На березі річки Случ стояв прекрасний будинок з білими колонами. Жителі Тинного розповідають, що кругом маєтку було багато клумб, на яких росли такі квіти, яких вони ніколи не бачили. На території панського двору стояли конюшня, кухня і хлів. Син поїхав свататись, але виявилось, що його кохана вже вийшла заміж і тільки насміялась над паничем-селюком. Молодий пан згодом втратив розум і не одружився. А сестри повиходили заміж. Коли в Росії стався більшовицький переворот,  полякам в нашому краї жилося неспокійно, бо вони два рази покидали свою господу і тікали в Польщу. І тільки після Ризького миру (березень 1921р.), коли західну Україну радянська Росія віддала Польщі, Младзеновські знову прийшли в Тинне, де жили до 1939 року. До цих пір маєток, збудований паном Младзановським є окрасою села.

Фото без опису

Фото без опису

6 липня 1941 р. в село прийшли німецько-фашистські загарбники. Але значної шкоди селу не завдали. У селі діяв штаб ОУН–УПА. До 1944 року в Тинному не було ніякої влади. У 1945-47р.р. відбувається радянізація краю. У 1949-1950р.р. всі діти пішли навчатися у відбудований панський маєток. У селі почали діяти клуб, бібліотека. 

Населення в основному працювало в колгоспі ім. 50-річчя Жовтня, який спеціалізувалось на вирощуванні льону, картоплі, зернових, хмелю. На початку 70-х років у селі було 733 двори, у яких проживало 3485 чоловік. Колгосп був одним з передових в області. За досягнуті успіхи 17 працівників відзначено орденами і медалями СРСР, а ланкова Коток Раїса і доярка Бакунець Марія – орденом Леніна. У 1966 році заслуженому механізатору Занозовському Олександру присвоїли Героя соціалістичної праці. У 1987 році головою колгоспу став Олексій Хомич, який підняв господарство на новий рівень розвитку.

 

Перша невеличка школа діяла при церкві. Пізніше хата – школа знаходилась на Малому Селі на Гірці. В одній кімнаті була невеличка бібліотека та роздягальня. Всі предмети викладались російською мовою. У 1939 році почали діяти початкові школи. У роки війни навчання не проводилось. У 1953 році школу відвідувало 404 учні. У 1963 році запрацював інтернат (41 учень). У 80-х роках на базі школи діяв влітку обласний дитячий оздоровчий табір. Нині збудована перша черга сучасної школи на 1400 місць.

Фото без опису

До 1960 року в селі був фельдшерсько-акушерський пункт. У 1960р. збудували лікарню. При ній діяла поліклініка, аптека, пологове, терапевтичне і дитяче відділення.

Фото без опису

У 1754 році за гроші місцевого населення було побудовано дерев’яну церкву на честь св. мучениці Параскеви і високу дерев’яну дзвіницю. В 1945 році повстанці спалили церкву і дзвіницю. І лише в 1990 році, 10 листопада – у день св. Параскеви, нововідбудований храм було освячено.

Фото без опису

Церква ХВЄ у селі утворилась в 1928 році. Спочатку богослужіння проходили у хаті брата Степана. В 1937 році відбулося урочисте відкриття молитовного будинку. У другій половині 50-х та початок 60-х років почалося цькування протестантських общин. Почалися арешти, суди, виселення. Але ряди віруючих зростали. В 1999 р. Їх налічувалось 358 чоловік. В 1992 р. постав новий будинок молитви. З 1995 р. працює недільна школа. Нині в селі діє дві общини церкви ХВЄ, у яких налічується 480 і 350 членів церкви, діють общини свідків Єгови і Суботників, які підпорядковуються громадам у м. Сарни.

Фото без опису

У даний час село Тинне є одним з найбільших сіл області. Село займає територію загальною площею 9504 гектарів, де проживає та господарює 4887 осіб. На території села функціонують: ЗОШ І-ІІІ ст. – 815 учнів; ЗОШ І-ІІ ст. – 230 учнів; будинок культури на 450 посадових місць; дільнична лікарня; Тинненське споживче товариство; аптека, поліклініка, відділення зв’язку. У селі діє СГПП «Случ», Тинненське лісництво та млин.

Фото без опису   Фото без опису   Фото без опису

Фото без опису

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь