«10 років. Майбутнє зараз» з нагоди відзначення 10-ї річниці прийняття закону України "Про пробацію
Десять років тому, а саме 5 лютого 2015 року, Верховною радою України прийнято Закон України “Про пробацію”. Ця подія стала кроком назустріч гуманізації системи виконання кримінальних покарань без ізоляції особи від суспільства. З цього часу пробація стоїть на захисті безпеки суспільства, допомагаючи засудженим виправитися, знайти вірний шлях у житті та не повторювати своїх помилок.
Пробація — це система наглядових та соціально-виховних заходів, що застосовуються за рішенням суду та відповідно до закону до засуджених, виконання певних видів кримінальних покарань, не пов’язаних з позбавленням волі, та забезпечення суду інформацією, що характеризує обвинуваченого.
Пробація України — можливості для змін! Це лозунг пробації України, який містить багатогранну філософію таких можливостей — від зміни правосвідомості та життя окремого правопорушника, зміни підходів до реабілітації правопорушників, прав жертв правопорушення та інтересів громади — до зміни суспільства і держави у цілому. Завдяки плідній співпраці з громадськістю, волонтерами пробації, органами державної влади та місцевого самоврядування ми рухаємося в напрямку позитивних змін життя як окремої людини, так і держави в цілому, повноцінно та якісно надаємо різносторонню, індивідуально сплановану допомогу у вирішенні криміногенних потреб, сприяємо в отриманні необхідних соціальних, психологічних, юридичних та освітніх послуг, сприяємо виправленню та ресоціалізації засуджених, мотивуємо до позитивних змін особистості та поліпшенні соціальних стосунків, проводимо заходи виховного, патріотичного та пізнавально-інформаційного характеру. Пробація не просто контролює поведінку правопорушників, але й надає їм необхідну підтримку. В основі – індивідуальний підхід до кожної людини, аби за допомогою спеціальних інструментів пробації виявити проблеми, які найімовірніше призвели до вчинення правопорушення, та розробити і реалізувати комплекс заходів, у тому числі соціально-виховного характеру. Правильно визначена проблема дає розуміння, чому людина так живе, з ким спілкується і чому вчинила злочин.
Також, в діяльність органів пробації впроваджено сучасні інформаційні технології, зокрема створено «Єдиний реєстр засуджених та осіб узятих під варту». Незабаром суб’єкт пробації зможе скористатися електронним сервісом «Пробація в смартфоні».
Дуже важливо продовжувати активний розвиток й удосконалення механізмів пробації, враховуючи як свій, так і міжнародний досвід у цьому питанні. Якщо під час пробації правопорушник зміг виправитись, розібравшись в першопричинах скоєного, при цьому знаходячись не за ґратами, а на волі, то це тільки підтверджує ефективність та гуманність такого механізму.
Ми розбудовуємо одну з найбільших систем пробації у Європі. І на сьогодні маємо досвід і надбання, якими навіть можемо ділитися з іноземними колегами.
Ми маємо визнання нашої діяльності серед міжнародних партнерів, які допомагають нам розвивати пробацію в Україні, наближаючи її до європейських стандартів у виконанні покарань без ізоляції від суспільства.
Наша десятирічна історія наповнена здобутками і перемогами, яких було непросто досягти і важко заперечити.