Центр пробації посилює співпрацю із відновного правосуддя стосовно неповнолітніх
27 вересня 2024 року Державна установа “Центр пробації” та Координаційний центр з надання безоплатної правничої допомоги підписали Наказ про затвердження Порядку взаємодії міжрегіональних центрів з надання безоплатної правничої допомоги та уповноважених органів з питань пробації у межах реалізації пілотного проєкту “Програма відновного правосуддя за участі неповнолітніх, які є підозрюваними, обвинуваченими у вчинені кримінального правопорушення”.
Наказом передбачається, що працівники органів пробації надаватимуть консультативну підтримку працівникам системи БПД (Безоплатна правнича допомога) щодо обрання можливих додаткових засобів ресоціалізації та розвитку особистості конкретного неповнолітнього, який є підозрюваним, обвинуваченим у вчиненні кримінального правопорушення.
В Україні дана Програма діє з 2019 року. Вона ґрунтується на відновних підходах у кримінальних провадженнях, які вчинені неповнолітніми вперше, спрямована на запобігання повторних правопорушень. Для досягнення мети застосовується процедура медіації, додаткові засоби ресоціалізації та розвитку неповнолітніх. Передбачений алгоритм взаємодії врегульовує одне з нагальних питань – отримання загальної інформації про неповнолітнього, його соціально-психологічної характеристики для врахування під час медіації та подальшого визначення потреби у його ресоціалізації. Це необхідно для того, щоб участь дитини у Програмі пройшла для неї максимально ефективно. Увага до криміногенних потреб дитини, її соціального стану та розумової зрілості не менш важлива для потерпілого, батьків дитини, які беруть участь в медіації, а також посередника, який проводить медіацію.
В іншому випадку, якщо до органу пробації надійде ухвала суду про складення досудової доповіді відносно обвинуваченого неповнолітнього, який брав участь у такій Програмі, то регіональні центри з надання правової допомоги надаватимуть працівникам пробації інформаційну довідку про результати участі неповнолітнього у Програмі та реалізації узгоджених додаткових засобів ресоціалізації, зміни у його поведінці та розвиток особистості.
Цю інформацію разом із іншими даними, отриманими з різних джерел, буде враховано під час складання досудової доповіді та визначення можливостей для виправлення неповнолітнього без ізоляції від суспільства.