Шість помилок лікування високого артеріального тиску
Артеріальна гіпертонія - це підвищення артеріального тиску (тобто тиск крові в артеріальних кровоносних судинах). Суть гіпертонії - напруга, скорочення м'язової стінки артерій, що приводить до звуження її просвіту і підвищення тиску крові. Артеріальний тиск залежить від ступеня звуження артерій, від загальної кількості циркулюючої по артеріях крові, від кількості гормонів, що виділяються в кров, мають судинозвужувальні властивості, від різних додаткових провокуючих причин.
З часом стінка артерій ущільнюється, товщає, звуження просвіту судин стає стійким, практично постійним, і для проштовхування крові по таких звужених судинах серцевому м'язу доводиться прикладати значно більше зусиль. Серцевий м'яз лівого шлуночку, що відповідає за викидання крові в загальне кровоносне русло, повинен працювати з більшим навантаженням, перенапружується і тому поступово збільшується в розмірах. Утворюється гіпертрофія лівого шлуночку серця, і гіпертонія поступово стає постійною, хронічною. Приведена схема вельми спрощена, але для розуміння механізму розвитку АГ достатня. Розрізняють 2 основних типу гіпертонії: первинну, якою страждає 90% що всіх хворіють на підвищений тиск, і вторинну, таку, що є проявом деяких захворювань.
Багато людей при виникненні головного болю, вважають, що у них високий артеріальний тиск і вдаються до його лікування без звернення до лікаря. Таким чином, вони уникають витрат часу, але при самолікуванні допускають ряд помилок, які вимагають розгляду.
Перша помилка: оцінювати тиск тільки по своєму відчуттю. Відчуття симптомів може бути брехливим. Бувають випадки, коли у людини дуже високий тиск, але немає відчуття явних симптомів, і навпаки: людина з трохи підвищеним тиском відчуває сильний головний біль.
Правильний підхід: періодично вимірювати тиск, не рідше, ніж раз або два в тиждень.
Друга помилка: припиняти лікування, як тільки тиск в нормі. Але через деякий час він підвищується, і знову доводиться застосовувати ліки. Такий цикл тільки шкодить лікуванню, тому що різкі перепади тиску приводять до підвищеного навантаження на серці, підвищують ризик розвитку ішемічної хвороби серця, інсульту, можуть викликати порушення роботи нирок, а іноді і апоплексію (раптовий крововилив в який-небудь орган).
Правильний підхід: у разі, коли після застосування препаратів тиск знижується, його не варто припиняти, а потрібно тільки зменшити дозу або звернутися до лікаря за порадою. Краще провести курс лікування відповідно до причин підвищення тиску і для його нормалізації.
Третя помилка: деякі люди практикують певні шаблони застосування препаратів, не міняючи кількість прийомів ліків: три рази на день. Дослідження показують, що людина, прокидаючись вранці, може випробувати різкі перепади тиску: за декілька хвилин тиск підвищується. У другій половині дня воно, як правило, знижується. Подібна закономірність призводить до того, що людині вранці загрожує внутрішньомозковий крововилив, а вночі ішемія мозку. Ігнорування даної закономірності призводить до того, що вранці тиск важко понизити ефективно, а вдень і увечері прийом препаратів провокує гіпотонію.
Правильний підхід: приймати препарати один раз, прокинувшись вранці.
Четверта помилка: люди, що страждають на гіпертонію, прагнуть щонайшвидше понизити тиск (вважаючи, що чим нижче тиск, тим краще). Але насправді це приводить до запаморочення і слабкості, може сприяти утворенню тромбів.
Правильний підхід – потрібно уникати різкого зниження тиску. Тиск краще знижувати поступово.
П'ята помилка: думка, що усереднений рівень тиску в будь-яких обставинах хороший. У багатьох літніх людей, у віці після 60 років, розвивається артеріосклероз різного ступеня. Оскільки з віком знижується еластичність артерій, то в літньому віці тиск в декілька вищий за норму корисну для кровопостачання серця, мозку, нирок. Зневага цим фактом може привести до порушення функціональності органів.
Правильний підхід: враховуючи вік і стан органів, визначити нормальний для себе рівень тиску.
Шоста помилка: ліки - панацея від підвищеного тиску. Причин, що викликають гіпертонію, дуже багато і для успішного лікування потрібний комплексний підхід.
Правильний підхід: окрім лікарських препаратів, важливо звернути увагу на дотримання низькосольової дієти, корекцію ваги, ведення фізично активного способу життя; бажано відмовитися від куріння, зменшити або навіть виключити вживання алкоголю, уникати перевтоми і стресових ситуацій. При нагоді бажані відвідини фитнес-центру або заняття на тренажерах за рекомендацією лікаря і під наглядом грамотного тренера/