Немовицька громада
Рівненська область, Сарненський район

Як вберегтись від кліща та можливих наслідків від небезпечного контакту?

Дата: 18.04.2023 10:33
Кількість переглядів: 59

Ось і довгоочікувана весна. З настанням теплих днів, після зимової сплячки голодні кліщі, збуджені запахом тварин або людини, в очікуванні жертви скупчуються під мохом та опалим листям уздовж стежин і доріг, також у на висоті 30-40 см, рідше 1-1,5 м від землі.

Вони можуть присмоктатися будь-якого часу та будь-якої погоди. Але, як правило, їм це гірше вдається сухої та спекотної пори, прохолодної та похмурої – краще.

Місце існування і спосіб життя кліщів

Живляться кліщі кров’ю людей та тварин, занурившись хоботком глибоко в шкіру. Перебувати на ній вони можуть до 12 діб. При цьому самиця збільшується в 80-150 разів. Самці у цій справі поводять себе “скромніше”- напиваються крові за кілька годин і можуть залишитися непоміченими.

Підживиши себе за ваш рахунок, кліщ відпадає самостійно і поспішає   подбати про потомство- відкладає яйця в грунт. Тіло цього паразита - овально-сплющене, звужене спереду. Дорослі кліщі та німфи (статевонезріла форма) в передній частині мають чотири пари кінцівок з кігтиками та спеціальними присосками. Самець кліща має спинний щиток, у самиці він розташований біля головної частини напівовалом.

У природі спостерігається сезонна активність кліщів з березня по листопад місяць, яка має два виражених піки – в квітні-травні та серпні-вересні.

Як відбувається напад кліща?

Найчастіше кліщі прикріпляються до одягу людини, коли вона торкається гілок дерев, кущів, або сидить на траві і уже звідти перебираються до тіла. Це відбувається не лише безпосередньо під час вашого перебування на природі, а й пізніше, уже, коли ви повернетеся з прогулянки, принісши з собою цього паразита на одязі чи речах. Існує ризик стати поживою для хижої комахи і в електричці, автобусі, якщо поряд є попутники, котрі повертаються з лісу. Крім, того кліщі можуть заноситись до житла з букетами квітів, собаками, іншими тваринами.

Куди найчастіше присмоктується кліщ?

Причепившись до одягу людини, кліщі переповзають на тіло і присмоктуються до місць з найбільш тонкою шкірою: за вухами, на шиї, під пахвами, в паховій області. Тому, повернувшись додому, обов’язково перевірте поверхню тіла на наявність кліщів.

Чи можна не помітити напад кліща?

Кліщ разом зі слиною виділяє анестезуючу рідину, що робить укус практично безболісним і тільки через декілька годин виникає відчуття болю. Дорослих кліщів, що присмокталися, як правило, можливо помітити через 2-3 дні: в місці проникнення з’являється припухлість, свербіння, почервоніння, сам кліщ збільшується у розмірах. Нападають і зовсім маленькі, майже прозорі німфи (статевонезріла стадія кліща), що часто для людини залишається непомітним.

Кліщ присмоктується протягом 15-20 хвилин. Якщо його помітити одразу, буде легше видалити. Чим більше часу пройшло від присмоктування кліща, тим більша вірогідність проблем зі здоров’ям.

Чому напад та укус кліща є небезпечним?

Кліщі є переносниками збудників вірусних, риккетсіозних, бактеріальних захворювань людей та тварин. Це хвороба Лайма (іксодовий кліщовий бореліоз), піроплазмоз серед собак, кліщовий енцефаліт, туляремію тощо. Від хворої людини до здорової збудники цих захворювань не передаються.

Що робити, якщо на людину напав кліщ?

Якщо до тіла людини присмоктався кліщ, слід його зняти якнайшвидше.

В кожному районі м.Києва цілодобово працюють травмпункти, де кліща видалять, оброблять місце укусу, нададуть рекомендації/

 

Чи можна видалити кліща самостійно?

Можна. Слід змастити його олією (не заливати, щоб не задихнувся), повільно витягувати разом з хоботком, розхитуючи з боку вбік пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити між хоботком кліща та шкірою людини. Після видалення кліща місце ураження змастити 3% розчином йоду, спиртом або одеколоном. Якщо хоботок залишився в ранці, його видаляють стерильною голкою. Після видалення слід ретельно вимити руки з милом.

Що робити з видаленим кліщем?

Видаленого кліща слід помістити на шматок вологої марлі у флакон, пробірку, інший чистий скляний посуд, щільно закрити кришку і відправитися до медичного закладу з тим, аби здати цей трофей в лабораторію на предмет дослідження на наявність збудників іксодового кліщового бореліозу. За затвердженими методиками лабораторному дослідженню підлягають лише живі непошкоджені кліщі.

Чи потрібно спостереження за станом здоров’я після видалення кліща?

Потрібно протягом двох тижнів проводити щоденно термометрію і слідкувати за самопочуттям. У разі появи будь-яких ознак захворювання: підвищення температури тіла, почервоніння, припухлості на шкірі в місці укусу звертатись до лікаря-інфекціоніста.

Як захистити себе від нападу кліщів?

При відвідуванні місць, де можуть бути кліщі, рекомендується:

Одягатися в світлий однотонний, з довгими рукавами, щільно прилягаючий до тіла, одяг. Так буде легше помітити кліща. Не забувайте про головні убори;

Проводити під час прогулянки само- та взаємоогляди через кожні 2 години та ще раз вдома. Особливо ретельно потрібно обстежувати ділянки тіла, покриті волоссям;

Звільнити від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м місце для привалів, нічного сну на природі;

Вдома одразу змінити одяг, білизну, ретельно їх оглянути, випрати та випрасувати. Не можна залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому. Витрушування одягу кліщі не бояться;

Якщо разом з вами на природі перебував ваш пес, його теж слід оглянути до того, як впустити до помешкання;

Використовувати репеленти (засоби, що відлякують кліщів). Препарати слід купувати в аптечній мережі, наносити на відкриті частини тіла (крім обличчя) і на одяг. Після нанесення на шкіру репеленти діють від 15 хвилин до 10 годин, що залежить від температури, вологості повітря, якості засобу. Засіб, нанесений на одяг, діє довше, ніж при нанесенні його на шкіру.

Будь-який препарат може викликати алергічну реакцію у схильних до неї людей. Тому, користуватись репелентами слід з урахуванням особливостей свого організму. При виникненні алергічних реакцій необхідно звертатись до лікарів.

Що таке Хвороба Лайма?

Хвороба Лайма (Лайм-бореліоз, іксодовий кліщовий бореліоз) – це інфекційне захворювання, переносниками якого є іксодові кліщі.

За рівнем поширеності іксодовий кліщовий бореліоз посідає одне з перших місць серед хвороб, що передаються іксодовими кліщами.

Останнім часом це захворювання реєструється в Сполучених Штатах Америки, в країнах Південної Америки, королівстві Об´єднаної Британії, країнах Західної Європи, Скандинавських та Прибалтійських країнах, Російській Федерації тощо.

В Україні захворюваність на хворобу Лайма зареєстрована на території 23 адміністративних областей та Автономної Республіки Крим.

Починаючи з 2000 року, в Києві теж щорічно реєструються захворювання людей на хворобу Лайма.

Ризик зараження залежить від тривалості присмоктування кліща: протягом доби вірогідність інфікування досить мала, а в кінці третьої доби наближається до 100%. Тривалість інкубаційного (прихованого) періоду від однієї до 60 діб, найчастіше - 14 діб.

Першим специфічним проявом хвороби Лайма є поява на шкірі мігруючої кільцеподібної еритеми червоно-рожевого кольору 5 - 6 cм в діаметрі. Частіше всього еритема (почервоніння) з’являється на місці присмоктування кліща. У процесі свого розвитку еритема поступово в центрі блідне, зона почервоніння переміщується до периферії, іноді до 50 см. Часто разом з еритемою у людини з’являється гарячка, головний біль, затверділість м’язів шиї, ломота в усьому тілі і млявість. Слід відмітити, що у 30 - 40% хворих еритема не спостерігається.

Якщо лікування хворих на ранній стадії не проводиться, хвороба набуває хронічного перебігу, приводячи до тривалої непрацездатності та інвалідності.

У хворих уражаються різні органи: шкіра, суглоби, м’язи, нервова і серцево-судинна система, коса, печінка, очі.   

Що таке кліщовий вірусний енцефаліт?

Кліщовий вірусний енцефаліт – це природне вогнищеве гостре інфекційне вірусне захворювання з переважним ураженням центральної нервової системи, яке може привести до інвалідності, а в окремих випадках - до летальності.

Вірус кліщового енцефаліту зберігається, розмножується в організмі кліща та передається наступним поколінням.

Зараження людини відбувається під час кровоссання кліща, при випадковому розчавлюванні кліща чи розчісуванні місця укусу та втиранні в шкіру зі слиною чи тканинами кліща збудника інфекції, при вживанні в їжу сирого молока інфікованих кіз, корів.

Від хворої людини до здорової це захворювання не передається.

Період від зараження до перших клінічних проявів хвороби (інкубаційний період) триває, в середньому 7-14 днів, з коливаннями від однієї до 30 діб. У хворого різко піднімається температура тіла, до 38-39о С, з’являється нудота, блювота, турбують болі в м’язах шиї, спини, кінцівок. В місті присмоктування кліща з’являється еритема. В подальшому відмічається симптоми ураження центральної нервової, серцево – судинної, дихальної систем. Для лікування призначають імуноглобулін проти кліщового енцефаліту.

Профілактичні щеплення проти кліщового вірусного енцефаліту проводяться за відсутності протипоказань за власні кошти громадян за встановленою схемою (віковий ценз - починаючи з 4 років). Курс вакцинації складається з 2-х щеплень з інтервалом 1-7 місяців, (можливе скорочення інтервалу між щепленнями до 2-х місяців), при цьому друге щеплення слід отримати не пізніше, ніж за 14 днів до виїзду в ендемічні зони (проїзд входить в цей термін).

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь